Dydaktyczna inicjatywa doskonałości. Milion dla PWZS po monitoringu losów absolwentów [FILMY]

KoszalinInfo TV: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Koszalinie doceniona w programie „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości”. Jest w gronie piętnastu publicznych uczelni zawodowych, które wypadły najlepiej w ogólnopolskim monitoringu ekonomicznych losów absolwentów. Zyskała milion złotych.

 

Program od trzech lat zleca Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To jeden z elementów Konstytucji dla Nauki, czyli reformy systemowej. Konieczny jest brak negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej na temat jakości kształcenia. Z kolei Baza Ekonomiczne Losy Absolwentów (ELA) pozwala precyzyjnie określić, po jakiej uczelni i po jakim kierunku, absolwenci znajdują najszybciej pracę oraz jaki jest poziom ich wynagrodzeń. Źródłem informacji są dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z zintegrowanego systemu informacji o nauce i szkolnictwie wyższym. Dzięki bazie ELA ministerstwo typuje publiczne uczelnie zawodowe do otrzymania milionowej premii z programu „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości”. PWSZ drugi rok z rzędu otrzymuje takie wsparcie.

 

Fundusze trafią do PWSZ w formie zwiększonej subwencji. Roczny budżet koszalińskiej uczelni, która obecnie kształci 700 studentów, to 8 mln zł.

– Rok temu milion złotych wydaliśmy na płace dla specjalistów, na przykład lekarzy czy kosmetolożek, którzy prowadzą zajęcia na uczelni – powiedział dr Jan Kuriata, rektor PWSZ. – Teraz pieniądze planujemy przeznaczyć na zakup sprzętu dydaktycznego.

Po milionie złotych z ministerialnego programu „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości” otrzymają także uczelnie w Wałczu, Płocku, Gnieźnie, Łomży, Przemyślu, Sanoku, Legnicy, Elblągu, Jeleniej Górze, Oświęcimiu, Opolu, Białej Podlaskiej, Wałbrzychu i Jarosławiu.

 

 

 

PWSZ w Koszalinie jest uczelnią państwową, która prowadzi studia dzienne pierwszego stopnia i studia magisterskie. Proponowane kierunki mają profil praktyczny. Są to: fizjoterapia, bezpieczeństwo narodowe, dietetyka, kosmetologia, pedagogika, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i wychowanie fizyczne.

Beata Koronkiewicz, kanclerz PWSZ, dodaje, że 90 procent absolwentów znajduje zatrudnienie. Ich miesięczne zarobki po podjęciu pracy to średnio około 2.586 złotych brutto.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *