Kształcenie praktyczne docenione. Milion na nowe kierunki

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Koszalinie za osiągnięcia edukacyjne zajęła prestiżowe, pierwsze miejsce w ramach programu „Wsparcie rozwoju kształcenia na profilu praktycznym w publicznych uczelniach zawodowych”, który uruchomiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nadto wesprze PWSZ kwotą miliona złotych.
W czwartek (5 kwietnia) rektor Jan Kuriata i kanclerz Beata Koronkiewicz podkreślali, że podstawę wyboru, obok braku oceny negatywnej Polskiej Komisji Akredytacyjnej, stanowiła analiza raportu za rok 2015 pn. „Ekonomiczne losy absolwentów”. Wyszło zeń, że koszalińska uczelnia przy liczbie 304 absolwentów I stopnia w tamtym okresie zanotowała najniższy wskaźnik bezrobocia (0,19), a wśród zatrudnionych – najwyższe średnie wynagrodzenie miesięcznie brutto (3.288,19 zł). Dla porównania druga tego typu placówka w Zachodniopomorskiem – PWSZ w Wałczu dla 116 absolwentów wykazała wskaźnik bezrobocia (0,82) i średnią pensję 2.244,43 zł.

Na realizację zadania resort przeznaczy milion złotych. Trafią do Koszalina w dwóch ratach: 750 tysięcy w br. i 250 tysięcy w 2019 r. Sfinalizowanie w postaci podpisania umowy nastąpi w połowie maja br.

Rektor Jan Kuriata podkreśla, że pieniądze nie mogą być wydane na remonty, inwestycje czy wsparcie programów unijnych. Pójdą na nowe kierunki studiów, w tym wyposażenie dydaktyczne, koszty praktyk i zatrudnienie wykładowców. Kanclerz Beata Koronkiewicz dodaje, że zyskają kształcący się na kierunku dietetyka, 5-letnich studiach magisterskich fizjoterapii i studiach pielęgniarskich II stopnia.

Przypomnijmy. PWSZ w Koszalinie kształci studentów na ośmiu kierunkach studiów: fizjoterapia, bezpieczeństwo narodowe, dietetyka, kosmetologia, pedagogika, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i wychowanie fizyczne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *