Inauguracja wystawy „Plenery koszalińskie w Osiekach”. Gala w Filharmonii Koszalińskiej [FOTO, FILM]

KoszalinInfoTV: Wystawa jest kompleksowym przedstawieniem dziedzictwa plenerów w Osiekach z lat 1963-1981, które stały się istotnym elementem historii polskiej sztuki i kultury drugiej połowy XX wieku.

 

 

Tytuł wystawy ma różnorodne znaczenie. Obejmuje zarówno nowe kierunki, jakie wprowadzali do sztuki i teorii sztuki zaproszeni na plenery najwybitniejsi polscy twórcy i krytycy sztuki, jak i fenomen organizacyjny plenerów. Były one pionierską inicjatywą, ustanawiając wzorzec i istotny punkt odniesienia dla późniejszych artystycznych przedsięwzięć w całej Polsce.

To właśnie koszalińskie plenery w Osiekach zainicjowały „epokę plenerów i sympozjów” lat 60. i 70., rozwijającą się w rytmie ogólnopolskich i lokalnych wydarzeń artystycznych, tworzących tymczasowe centra twórczości plastycznej w kraju. Tytuł nawiązuje także do głównego celu wystawy, jakim jest uświadomienie odbiorcy, że tradycja plenerów jest nadal obecna, a omawiane na spotkaniach w Osiekach tematy artystyczne, filozoficzne i społeczne są nadal aktualne. Dziedzictwo plenerów stwarza wyjątkową szansę do dyskusji o współczesnych kwestiach kultury, co uzasadnia jego szczególne miejsce w planach rozwoju kulturalnego Koszalina.

 

 

 

Wystawa obejmuje cztery przestrzenie ekspozycyjne, które zajmują się kluczowymi aspektami fenomenu plenerów w Osiekach. Pierwsza z nich poświęcona jest organizacji wydarzenia i jego wymiarowi społecznemu. Kolejne dwie prezentują dzieła sztuki różnych form, wchodzące w skład inwentarza i archiwum Działu Sztuki Współczesnej Muzeum w Koszalinie oraz Kolekcji Osieckiej. Eksponowane są prace wybitnych polskich artystów, m.in. Henryka Stażewskiego, Tadeusza Kantora, Jonasza Sterna, Erny Rosenstein, Marii Pinińskiej-Bereś, Józefa Robakowskiego, Natalii Lach-Lachowicz, a także lokalnych artystów, takich jak Jerzy Fedorowicz, Ludmiła Popiel, Irena Kozera, Zygmunt Wujek, Elżbieta Kalinowska. Ostatnia sala gromadzi materiały audiowizualne dokumentujące przebieg plenerów, wykłady o sztuce oraz atmosferę toczonych dyskusji, przypominając jednocześnie ideę utworzenia w Koszalinie muzeum sztuki nowoczesnej.

 

 

 

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

mm

Sandra Dowhun

Jestem absolwentką studiów licencjackich na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Ukończyłam również studia magisterskie na kierunku Europeistyki. Interesuję się fotografią i montażem filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *