Koronawirus Koszalin. Wysyłamy przelewy na kwotę ponad 1,5 mln zł dziennie [ROZMOWA]

O formach pomocy dla przedsiębiorców, funkcjonowaniu urzędu oraz skali bezrobocia rozmawiamy z Henrykiem Kozłowskim, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie.

Jakie branże najbardziej ucierpiały na skutek koronawirusa? Czy obecnie opłaca się cokolwiek poza szyciem maseczek?

Praktycznie większość firm odczuwa problemy. Szczególnie ucierpiała szeroko rozumiana branża turystyczna, usługi, handel oraz gastronomia ograniczona do sprzedaży na wynos. Z drugiej strony wydaje się, że firmy kurierskie nigdy nie miały tak wysokich obrotów. Dobrze radzi sobie też część sprzedawców internetowych. Także małe sklepy osiedlowe mogły zyskać nowych klientów.

Co możecie zaoferować osobom, które straciły pracę?

Pracownicy są poszukiwani w różnych branżach. Zachęcam takie osoby do aktywnego śledzenia ofert na naszej stronie. Zalecam zapisanie się też do newslettera PUP Koszalin, skąd regularnie wysyłane są w korespondencji elektronicznej m.in. oferty pracy. Nie ma konieczności posiadania statusu osoby bezrobotnej, żeby korzystać z większości ofert pracy, którymi dysponuje PUP.

Czy obserwowany jest duży wzrost bezrobocia w Koszalinie? Jak wygląda sytuacja względem lat ubiegłych?

W kwietniu 2020 roku zarejestrowało się 713 osób bezrobotnych, podczas gdy w 2019 – 611. Liczba bezrobotnych na koniec kwietnia 2020 r. to 5544 osoby, a w 2019 – 4993 osoby. Na koniec marca stopa bezrobocia wynosiła w Koszalinie – 4,9%, a w powiecie koszalińskim – 12,2% Na koniec kwietnia było już 5,5% w Koszalinie i 13,1% w powiecie. Wzrost obserwujemy też względem zeszłego roku. Pod koniec kwietnia 2019 stopa wynosiła bowiem 5,1% dla miasta i 11,9% dla powiatu.

Kiedy będzie największy kryzys wywołany koronawirusem na rynku pracy?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć rozwoju sytuacji. Można się jednak spodziewać dynamicznego wzrostu bezrobocia w maju i czerwcu. Może być on efektem obaw części pracodawców, którzy zredukowali zatrudnienie, wręczając wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca. W PUP Koszalin początek maja w zakresie rejestracji okazuje się jednak w miarę spokojny.

Na jakim etapie jest przyznawanie pożyczek dla przedsiębiorców? Ile wpłynęło wniosków?

Wpłynęło blisko 9 tysięcy wniosków o pożyczki. Podpisaliśmy już około 5 tysięcy umów i wypłaciliśmy około 4 tysiące pożyczek. Niestety, było wiele błędów mimo prostego formularza i tu apeluję o większą staranność przy wypełnianiu wniosków urzędowych. Bardzo czytelne instrukcje zamieszczone są na naszej stronie internetowej koszalin.praca.gov.pl.

Skąd pochodzą środki na te pożyczki? Na jakiej zasadzie będą one umarzane?

Środki pochodzą z Funduszu Pracy. W tym momencie z konta PUP Koszalin na wsparcie przedsiębiorców wysyłane są przelewy na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł dziennie. Jednocześnie zachęcam mikroprzedsiębiorców, którzy odczuwają problemy finansowe związane z ogłoszeniem epidemii, a nie złożyli jeszcze wniosków o pożyczkę, żeby uczynili to za pośrednictwem formularza elektronicznego na stronie praca.gov.pl. Procedura elektroniczna przyspiesza znacząco załatwienie sprawy. Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu pod warunkiem, że będzie on prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Pożyczkobiorca zobowiązany jest po upływie 3 miesięcy złożyć oświadczenie
o nieprzerwanym prowadzeniu działalności.

WIĘCEJ INFORMACJI O EPIDEMII ZNAJDZIESZ W NASZEJ ZAKŁADCE KORONAWIRUS

Jakie jeszcze formy pomocy przedsiębiorcom oferujecie?

Mamy w ofercie dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników. Można też starać się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych. Na mikro-, małych i średnich przedsiębiorców czeka zaś dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.

Jaki będzie świat po koronawirusie? Czy wszystkie gałęzie gospodarki da się uratować?

Część firm będzie zmuszona do zmian systemu pracy. Obecnie szeroko wprowadzony został choćby system pracy zdalnej, który częściowo utrzyma się po epidemii. Już dawno w związku z problemami demograficznymi w rozwiniętych gospodarkach wprowadza się robotyzację, czy technologie eliminujące konieczność pracy ludzkiej. Dzisiejsza sytuacja to olbrzymi bodziec do wzmożonych wysiłków w tym zakresie. Korespondencja elektroniczna dynamicznie wejdzie do obiegu gospodarczego. Czas i oszczędność środowiska to atuty nie do odrzucenia. Kto nie dostosuje się do tych zmian, ten będzie ponosił niepotrzebne koszty.

W jaki sposób PUP Koszalin wpisuje się w ten trend?

Poprzez naszą stronę internetową można wykonać szereg działań online. To między innymi rejestracja osoby bezrobotnej, zgłaszanie ofert pracy, obsługa cudzoziemców, wnioski
o wydanie zaświadczenia i zgłoszenie podjęcia pracy. Każdy pracownik PUP-u posiada służbową skrzynkę mailową, na którą można wysyłać korespondencję. Zachęcam także do zapisania się do wspomnianego newslettera na stronie urzędu. Mamy wówczas pewność, że nie ominie nas żadna informacja dotycząca naszej aktywności.

 

 

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

mm

Marek Łagocki

Magister Pedagogiki Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Specjalista ds. resocjalizacji. Wkrótce prawnik. Blisko 13 lat byłem redaktorem naczelnym KoszalinInfo.pl. Staramy się Państwu przekazywać szybko najważniejsze wydarzenia z Koszalina i regionu. Zapraszam do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *