Kulturalna Gala, czyli nagrody dla najlepszych [FOTO]

W Filharmonii Koszalińskiej odbyła się w środę 29 marca XIII Gala Koszalińskiej Kultury, podczas której wyróżniono najlepszych twórców, inicjatywy i wydarzenia i wręczono nagrody Prezydenta Koszalina.

 

 

Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta rozpatrzyła 59 wniosków o przyznanie nagrody za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. Zgodnie z opinią Kapituły i decyzją Prezydenta Miasta przyznano 37 nagród. W budżecie miasta na nagrody zarezerwowano 80 tys. złotych.
Nagrodami w kategorii za realizację przedsięwzięcia artystycznego „Wydarzenie Kulturalne Roku” oraz „Kulturalna Inicjatywa Roku” były statuetki.
Nagrodami za wspieranie działalności kulturalnej „Mecenas Kultury” były statuetki „Piórko Pegaza” – prace artystyczne autorstwa Grety Grabowskiej i Krzysztofa Rećko – Rapsy.

Tegoroczną Galę Kultury rozpoczęła minuta ciszy. Przypomniano postać zmarłego niedawno muzyka Filharmonii Koszalińskiej – Wojciecha Bałdysa, który z Koszalinem związany był od 1980 roku, kiedy to podjął pracę jako perkusista w orkiestrze Filharmonii Koszalińskiej. Za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury był nominowany do tegorocznej nagrody Prezydenta Miasta Koszalina.

Nagrody I stopnia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież):
1. Zespół Gipemy – działa od 9 lat. W skład zespołu wchodzą: Kacper Krężołek, Antoni Merecki, Matylda Kruk, Ida Kozioł i Wiktoria Studzińska – aktualni i byli uczniowie szkoły muzycznej.
2. Martyna Skuza – od 10 lat jest uczennicą ZPSM w Koszalinie w klasie skrzypiec.
3. Julian Merecki – uczeń ZPSM w Koszalinie w klasie waltorni.
4. Patrycja Przekota – uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie skrzypiec.
5. Irmina Bączkowska – uczennica ZPSM w klasie skrzypiec.
6. Paweł Bielak – uczeń ZPSM w klasie fortepianu.
7. Zuzanna Górska – uczennica ZPSM w klasie fletu.
8. Joanna Kowalska – uczennica ZPSM w klasie fletu.
9. Pola Malich – uczennica ZPSM w klasie fletu.
10. Dominika Makowska – uczennica ZPSM w klasie skrzypiec.
11. Zuzanna Mieczkowska – uczennica ZPSM w klasie fletu.
12. Julian Mural – uczeń ZPSM w klasie fortepianu.
13. Olaf Nadolny – uczeń ZPSM w klasie fortepianu.
14. Basia Osada – Sobczyńska – uczennica ZPSM w klasie fortepianu.
15. Borys Palonek – uczeń ZPSM w klasie fortepianu.
16. Krzysztof Zieliński – uczeń ZPSM w klasie skrzypiec.
17. Duet Kacper & Antek /Kacper Krężołek i Antoni Merecki/ uformował się w roku 2019 pod auspicjami ZPSM w Koszalinie.
18. Mateusz Tomiak – nominowany do nagrody Prezydenta Miasta przez Studio Gitary Music Haeven Grzegorza Wypycha oraz Fundację Good Vibe.
Nagrody II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dzieci i młodzież):
19. Błażej Kowalewski – uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, w klasie kontrabasu.
20. Maciej Karkoszka – laureat I miejsca w VI Ogólnopolskim Konkursie fotograficznym „Decydujący moment” we Wrocławiu i nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie „Międzykulturowe poszukiwania w sztuce –„ Only Water” w Łodzi. O nagrodę wnioskowało Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie.
21. Aleksandra Bałdowska nominowana do nagrody przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie.
22. Amelia Kłus – Szczeblewska – kandydatka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie.
23. Julia Golan również kandydatka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie.

Podziękowania skierowano również do osób pracujących z młodzieżą – dla nauczycieli i instruktorów; to : Zbigniew Dubiella – nauczyciel w ZPSM i w Pałacu Młodzieży; Natan Dondalski, Piotr Arciszewski, Dariusz Szmidt, Natalia Jewłoszewicz – Dziedzic, Magdalena Bortnowska, Paweł Bortnowski, Małgorzata Kobylarz – Wasilewska – nauczyciele Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, Grzegorz Wypych – Studio Gitary Music Haeven, Ewa Czapik – Kowalewska i Rafał Kowalewski – instruktorzy z Centrum Kultury105 oraz Katarzyna Gwardiak – Kocur, Tadeusz Walczak, Dorota Śnieg, Marcin Kuropatwa – nauczyciele Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dorośli):
1. Jarosław Barów – pianista, kompozytor, autor muzyki filmowej i telewizyjnej, aranżer, artysta kabaretowy, właściciel prywatnego teatru muzycznego Teatr Variete Muza. W 2022 r. był współorganizatorem 2 dużych koncertów prezentowanych w największych salach widowiskowo – sportowych w Polsce. Koncertu Tribute to Krawczyk oraz Christmas Time. Dyrygował 30 osobową orkiestrą złożoną z najlepszych muzyków rozrywkowych w Polsce. Do nagrody nominowany przez Teatr Variete Muza.
2. Greta Grabowska – tworzy barwne, papierowe kompozycje. W swoim dorobku ma przeszło 40 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Gretę Grabowską nominowała do nagrody Rada Kultury przy Prezydencie Miasta.
3. Robert Rowiński – tancerz, choreograf. Prowadzi Studio Tańca PASJA, trenuje pary tańca towarzyskiego, które osiągają znaczące sukcesy. Bierze udział w różnych projektach w kraju i zagranicą. Z wnioskiem o nagrodę wystąpiło Stowarzyszenie „Pasja”.
4. Krzysztof Sokołów – fotograf, fotoreporter, dokumentalista. Nominowany do nagrody przez Archiwum Państwowe w Koszalinie.
5. Wiktoria Wizner – koszalinianka, obecnie mieszka i pracuje w Glasgow w Wielkiej Brytanii. W 2018 r. ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, specjalność wokalistyka a w 2021 r. Królewskie Konserwatorium Szkocji w Glasgow, specjalność – opera. W 2022 r., jako jedyna cudzoziemka, wystąpiła w Operze Flight Johna Dova. Zagrała też główną rolę w operze La Cenerentola G. Rossiniego. Wydała również kilka autorskich piosenek a teledysk do jednej z nich kręcony był w Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie i w Glasgow.
Z wnioskiem o nagrodę wystąpiła spółka TEB Edukacja z Poznania/ Oddział w Koszalinie.

Nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury:
1. Marek Kołowski – reżyser, instruktor teatralny, autor scenariuszy, aktor, juror w konkursach recytatorskich.
2. Wiesława Kurowska – artystka – malarka, kuratorka wystaw i organizatorka wernisaży.
3. Jerzy Musiał – w 1973 r. zajął się upowszechnianiem filatelistyki wśród dzieci i młodzieży.
4. Ewa Miśkiewicz-Żebrowska – doktor habilitowany w dziedzinie Sztuk Plastycznych w Dyscyplinie Artystycznej Sztuki Piękne na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Od 33 lat pracuje w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie.
5. Katarzyna Ulicka – Pyda – aktorka, do nagrody nominowana przez Bałtycki Teatr Dramatyczny.

Do nagrody za realizację przedsięwzięcia artystycznego „Wydarzenie Kulturalne Roku” zgłoszono 7 projektów.
Tytuł Wydarzenie Kulturalne Roku 2022 otrzymało „Romantycznie w sercu miasta” – to wydarzenie, które narodziło się ze względu na chęć wykorzystania do działań kulturalnych przestrzeni Parku Książąt Pomorskich, gdzie zaprezentowano spektakl plenerowy złożony z trzech etiud teatralnych, wyreżyserowanych przez lokalnych twórców: Ewę Czapik-Kowalewską, Elżbietę Malczewską – Giemzę i Wojciecha Węglowskiego. Każde z nich zaprojektowało oprawę artystyczną jednej z ballad Adama Mickiewicza według własnej interpretacji. W wydarzeniu uczestniczył teatr seniorów „Zwierciadło”, młodzieżowy teatr „Reunited” oraz teatr osób z niepełnosprawnością „Recepta”.

Do nagrody za działania w zakresie kultury „Kulturalna Inicjatywa Roku” zgłoszono 3 projekty.
Tytuł Kulturalna Inicjatyw Roku 2022 otrzymało przedsięwzięcie Kompozycja – Architektura i muzyka”, które ma na celu prezentowanie związków pomiędzy muzyką i architekturą. Na poszczególne wydarzenia składają się wykłady najwybitniejszych polskich architektów, mających w swym dorobku projekty sal koncertowych i innych obiektów służących muzyce, oraz koncerty kameralne w wykonaniu koszalińskich muzyków.

Nagrody za wspieranie działalności kulturalnej „Mecenas kultury 2022 r.” – MPS International – spółka od trzech lat współpracuje z CK105. Wspiera dwa prestiżowe festiwale filmowe: Dziecięcy Festiwal Sztuki Filmowej FILMONIADA i Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Obecność firmy wśród sponsorów tych festiwali podnosi ich rangę i pomaga pozyskiwać innych partnerów.
Miejska Energetyka Cieplna sp. z o.o. w Koszalinie – dzięki finansowemu wsparciu Spółki Centrum Kultury 105 zorganizowało wiele wydarzeń kulturalnych. W 2022 roku były to m.in. : Dni Koszalina – ważne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy świętowali 756. urodziny miasta oraz Sylwester Miejski – dzięki pozyskanym środkom CK105 mogło zaprosić gwiazdę polskiej sceny i wspólnie z mieszkańcami przywitać Nowy Rok podziwiając przy tym pokaz laserów.
O nagrody dla nagrodzonych Spółek wnioskowało Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

W tym roku, po raz pierwszy na Gali Koszalińskiej Kultury zostali przedstawieni stypendyści Miasta Koszalina, którzy otrzymali stypendia na realizację autorskich projektów w 2023 r. Spośród 34 zgłoszonych kandydatów Komisja pod przewodnictwem Ewy Czapik – Kowalewskiej wybrała 9 osób.

Stypendium otrzymali:
– W kategorii działań twórczych we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki:
1. Alina Moś
2. Krzysztof Rećko Rapsa
3. Maciej Mazurkiewicz
4. Magdalena Sadłowska
4. Julia Goska
– W kategorii działań związanych z upowszechnianiem kultury:
1. Andrzej Kuczkowski
2. Julian Merecki
3. Jakub Staniak
4. Szymon Borys.

Podczas tegorocznej Gali, scena Filharmonii Koszalińskiej była udekorowana pracą prof. Bogusławy Koszałki. Praca zatytułowana „Bez chlorofilu” była wystawiana w Muzeum w Koszalinie podczas wystawy „Zapisane w czasie i przestrzeni” z okazji 68. Rocznicy powstania Okręgu Koszalińsko – Słupskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W przerwie widzowie mogli obejrzeć dwie wystawy: „Znaki miasta/ 1960 -1990”– Łukasza Waberskiego, stypendysty miasta Koszalina w zakresie kultury oraz „Zakochaj się w Koszalinie „zorganizowana przez Klub „Bałtyk” Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie” i Miejską Energetykę Cieplną w Koszalinie.

 

 

 

 

 

 

Foto.: Redakcja/Andrzej Fulbiszewski

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *