„Mamy niezwykle szeroką ofertę kształcenia, każdy znajdzie u nas kierunek zgodny ze swoim wymarzonym zawodem” [ROZMOWA]

Rozmowa z dr hab. Danutą Zawadzką, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej.

Za Panią pierwszy rok akademicki w roli rektora. Jaki był?

Z pewnością nie był łatwy. Przypadł bowiem na czas pandemii, która sparaliżowała normalny tryb pracy uczelni i postawiła wiele wyzwań. Praktycznie z dnia na dzień musieliśmy przestawić się na zdalny tryb kształcenia oraz przygotować i wdrożyć zasady zapewniające bezpieczeństwo naszym studentom i pracownikom. Wyszliśmy z tej próby zwycięsko. Jestem przekonana, że Politechnika Koszalińska z pandemii wychodzi silniejsza i sprawniejsza organizacyjnie.

W tym czasie uczelnia pomagała rożnym instytucjom, w tym placówkom ochrony zdrowia…

Obok kształcenia i badań naukowych naszą misją jest działanie na rzecz miasta i regionu. Dla wszystkich związanych z politechniką było oczywiste, że musimy wykorzystać nasze zasoby do walki z pandemią i jej skutkami. Zmobilizowali się wykładowcy, pracownicy i studenci. Produkowaliśmy przyłbice i szyliśmy maseczki. Studenci prowadzili zbiórki bezpośrednio wspierające stojących na pierwszej linii frontu medyków. Pokazało to niezwykłą empatię i gotowość do niesienia pomocy przez całą akademicką społeczność. Jestem z tego bardzo dumna.

W jakim trybie uczelnia zamierza prowadzić nauczanie w nowym roku akademickim? Jak trzeba będzie, to przejdziecie na zdalne nauczanie bez problemu?

Jesteśmy gotowi do powrotu do nauczania stacjonarnego, dlatego od października nauka rusza w tradycyjny sposób. Wszyscy stęskniliśmy się za bezpośrednim kontaktem. Liczę, że sytuacja epidemiczna pozwoli nam na przeprowadzenie całego roku akademickiego w ten sposób. Jeżeli pojawi się zagrożenie, to jesteśmy oczywiście gotowi na naukę zdalną. Pewne jej formy wykorzystamy, aby ułatwić naukę studiującym niestacjonarnie. Żadna, nawet najbardziej zaawansowana technologia nie może się jednak równać z bezpośrednim kontaktem wykładowcy ze studentami. Taka nauka jest skuteczniejsza i przyjemniejsza. Istotne są również wzajemne relacje studentów, które w zdalnym trybie nauczania są mocno ograniczone.

Uczelnia pozyskała pokaźny zastrzyk finansowy z budżetu państwa na budowę Centrum Wiedzy – Cognitarium, ale to nie jedyny projekt w trakcie realizacji…

To również remont i podniesienie standardu domów studenckich oraz przebudowa i reaktywacja Centrum Kultury Studenckiej – dawnej „Kreślarni”. Prowadzimy także szereg innych prac inwestycyjnych, dostosowujących obiekty uczelni na przykład do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Realizujemy to głównie w ramach projektu „Dostępna Uczelnia”, na który otrzymaliśmy dotację w wysokości ponad 4,9 mln zł.

A wspomniane Cognitarium? Jak daleko jest do finału przedsięwzięcia?

Trwają intensywne prace nad stworzeniem projektu wykonawczego. To żmudna i czasochłonna procedura. Muszą zostać ustalone wszystkie szczegóły budowy, a Cognitarium to olbrzymi projekt. Przypomnę, że jest to jedna z największych inwestycji w Koszalinie w ostatnich latach i jestem przekonana, że będzie wizytówką nie tylko uczelni, ale także miasta. Przewidujemy, że pierwsza łopata pod budowę zostanie wbita w połowie 2022 roku, zaś Cognitarium otworzy swoje podwoje maksymalnie dwa lata później.

Przed nami nowy rok akademicki. Czy pojawiły się nowe kierunki?

Politechnika Koszalińska cały czas zmienia się i dostosowuje swoją ofertę do potrzeb osób, które chciałyby się u nas kształcić. W tym roku uruchamiamy aż trzy nowe kierunki: jeden humanistyczny i dwa techniczne. Wydział Humanistyczny proponuje Politologię 2.0. To nowoczesne podejście do kształcenia w dziedzinie nauk społecznych. Łączymy najnowsze technologie, współczesne sposoby komunikowania się z praktyczną wiedzą na temat polityki, administracji czy cyberbezpieczeństwa. Na Wydziale Mechanicznym zachęcamy do studiowania Bioanalityki Chemicznej. Absolwenci zdobędą praktyczne wykształcenie z obszaru nauk chemicznych i biologicznych. Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji zaprasza zaś na kierunek Sieci i Instalacje Budowlane. Będzie on przygotowywał kadrę do realizacji działań inżynierskich, szeroko rozumianego procesu budowlanego, ale również systemów technologicznych. Cały czas czekamy na chętnych do studiowania na tych, jak i wszystkich pozostałych kierunkach.

Ponoć politechnika zamierza kształcić analityków finansowych. Jak to ma wyglądać?

Wydział Nauk Ekonomicznych uruchomi laboratorium finansowo-giełdowe. Powstała nowa specjalność – analityk giełdowy na kierunku Ekonomia. Pojawi się możliwość zdobycia praktycznych umiejętności z zakresu inwestowania na giełdzie, analizy finansowej, finansów przedsiębiorstw, czy sprawozdawczości finansowej i rachunkowości. Laboratorium zostanie wyposażone w specjalny sprzęt umożliwiający śledzenie najważniejszych informacji z rynków finansowych: indeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i najważniejszych giełd światowych, notowań spółek z warszawskiej giełdy, notowań rynku surowców i kursów walutowych.

Które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem?

Tradycyjnie, najwięcej osób chce studiować Informatykę, a także Filologię Angielską. Sporo kandydatów ubiega się też o przyjęcie na Finanse i Rachunkowość oraz na Budownictwo. Mamy niezwykle szeroką ofertę kształcenia i jestem przekonana, że każdy znajdzie u nas kierunek zgodny ze swoimi zainteresowaniami i wymarzonym zawodem w przyszłości.

Czy daje się zaobserwować trend wskazujący na wzrost zainteresowania Koszalinem?

Politechnika Koszalińska jest uczelnią regionalną. Kształcimy głównie na potrzeby Pomorza Środkowego – to doskonale widać po naszych absolwentach, którzy prowadzą firmy, pracują w instytucjach publicznych i rozmaitych organizacjach, praktycznie w każdym mieście w regionie. W zeszłym roku wśród studentów pierwszego roku, ponad 30 procent stanowili absolwenci koszalińskich szkół średnich – zatem widać, że nasza uczelnia jest dla młodych osób atrakcyjnym miejscem do studiowania. Obecna rekrutacja jeszcze trwa, jednak jej wyniki są zadowalające i nieznacznie przekroczyły już zeszłoroczne.

Uczelnia sięga po różne rozwiązania, by zachęcić młodych do studiowania w Koszalinie. To między innymi mieszkania w KTBS. Będą kolejne takie oferty?

Intensywnie nad tym pracujemy. W ramach projektu Akademicki Koszalin chcemy przyczyniać się do zwiększania atrakcyjności miasta jako miejsca do studiowania i stwarzać jak najwięcej korzyści z podejmowania nauki w Koszalinie. Współpraca z Koszalińskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego i mieszkania dla najlepszych studentów, doktorantów i absolwentów – to pomysł na zachęcenie młodych, zdolnych i aktywnych młodych ludzi do związania swojego życia z naszym miastem.

Politechnika uruchomiła kształcenie młodych logistyków. Będzie się opierać o współpracę z ZS nr 1 – na czym polega ta inicjatywa?

To kolejna współpraca politechniki ze szkołą średnią. W jej ramach nasi wykładowcy dzielić się będą swoją wiedzą, udostępnimy też bazę uczelni. To pomysł na wsparcie młodzieży. Uczniowie po ukończeniu szkoły średniej mają możliwość kontynuowania nauki na kierunku Logistyka w Politechnice Koszalińskiej.

Jak wygląda współpraca Politechniki z innymi szkołami? Wiemy, że podobnych działań nie brakuje…

Nasi wykładowcy regularnie odwiedzają szkoły średnie, nie tylko w Koszalinie, gdzie prowadzą wykłady, organizują rozmaite zajęcia i pokazują, że warto studiować na politechnice. Współpracujemy ze szkołami w Kołobrzegu, Szczecinku, Karlinie i Świdwinie. W drugim z wymienionych miast nasi wykładowcy pomagali w przygotowaniu do matur.

Kolejna inicjatywa to propozycje dla młodych pracowników naukowych. To miedzy innymi Konferencja Studentów i Młodych Pracowników Nauki organizowana w listopadzie. Co możemy powiedzieć o tym wydarzeniu?

To już osiemnasta edycja tego wydarzenia. Konferencja stanowi forum wymiany informacji naukowej i inżynierskich doświadczeń badawczych. Zakres tematyczny konferencji jest szeroki i obejmuje m.in. technologię budowy maszyn, budownictwo, architekturę, czy ochronę środowiska.

Uczelnia wspiera przedsięwzięcia kulturalne takie jak: Spotkania Kultur, Good Vibe Festival, czy Festiwal Integracja Ty i Ja. Będą kolejne takie inicjatywy?

Od samego początku, gdy tylko zaczęłam kadencję rektora realizujemy projekt „Politechnika Koszalińska wspiera kulturę”. Chcemy wspomagać ambitne i ważne lokalne przedsięwzięcia w tej dziedzinie. Dzięki temu przyczyniamy się do zwiększenia atrakcyjności całego regionu i pomagamy twórcom i organizatorom niebanalnych działań artystycznych. Jesteśmy otwarci na każdą taką współpracę.

 

Fot. Archiwum Prywatne

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *