Śladami nadmorskimi nie tylko twórcy „Umarłej klasy”

W tym roku przypadła 50. rocznica Panoramicznego Happeningu Morskiego Tadeusza Kantora w Łazach. Z tej okazji wkrótce, w dniach 21 – 23 września br., w nadbałtyckiej miejscowości odbędzie się specjalna konferencja ogólnopolska.

 

Organizatorem spotkania, poświęconego też plenerom artystycznych w Osiekach i zbiorom Kolekcji Osieckiej, będzie Dział Sztuki Współczesnej (DSW) Muzeum w Koszalinie, a miejscem Centrum Rekreacyjno-Wypoczynkowe Fala1 przy ul.Gościnnej 5 w Łazach.

 

21 września (czwartek) to nie tylko przyjazd gości i zakwaterowanie. Już o godz. 18, po oficjalnej inauguracji, wykład inauguracyjny wygłosi Aldona Tołysz nt. „Materialne konsekwencje (nie)klasycznej kolekcji. Zbiory osieckie w świetle współczesnych strategii kolekcjonerskich”. Tego dnia o godz. 21 w programie też spektakl muzyczny w wykonaniu aktorów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego pt. „Jesteśmy na wczasach, czyli polska miłość” z piosenkami Wojciecha Młynarskiego.

 

Z kolei 22 września (piątek) o godz. 10 rusza cykl wykładów. Zaprezentują je: Łukasz Mojsak – Ludmiła Popiel i Jerzy Fedorowicz: Spojrzenie na twórczość; Elżbieta Błotnicka-Mazur – Trajektoria myśli a przestrzeń. Rzeźba napowietrzna” Edwarda Krasiñskiego; Marek Pieniążek – Wielopole-Osieki-Bielkowo: Tadeusz Kantor w drodze do „Umarłej klasy”; Magdalena Howorus-Czajka – Rekursyjny aspekt w strategiach artystycznych na przykładzie akcji osieckich oraz Michał Rogalski – Panoramiczny Happening Morski-pułapki rekonstrukcji. Dodatkowo przewidziane są dyskusje z zaproszonymi artystami – uczestnikami plenerów Osieki 1963-81.

 

Natomiast 23 września (sobota) to czas pożegnań. Warto dodać, że w czasie konferencji będzie prezentowana ekspozycja pn. „Osieki 1967” w całości pochodząca ze zbiorów koszalińskiego Muzeum. To prace artystyczne, dokumenty archiwalne, wycinki prasowe oraz archiwa fotograficzne.

 

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *