Szkoły bliżej biznesu. Zyskuje nie tylko młodzież

Wiedza i praktyczne umiejętności zawodowe dla uczniów i kadry pedagogicznej to przyszłe pożytki ze współpracy, które z firmami koszalińskimi zawarła dyrekcja Centrum Kształcenia Ustawicznego (CKU) w imieniu miasta. Dotąd podpisanych zostało już 45. umów szkół z lokalnymi przedsiębiorcami, instytucjami i organizacjami.

Renata Buss, dyrektor CKU, w środę (14 listopada) złożyła podpisy pod porozumieniami z trzema firmami Grupy Homanit Holding: Homanit Polska, Homatech Polska i Homatrans. Pierwsza zajmuje się produkcją i dystrybucją płyt drewnopochodnych, druga montażem przemysłowym i konserwacją, a trzecia jest zakładem transportowym i spedycyjnym. Firmy są z Karlina.

Dla szkoły to okazja do poszerzenia oferty edukacyjnej, w tym przypadku o doświadczenia z branży mechanicznej, transportowej, informatycznej, ekonomicznej oraz z obszaru administracyjno-usługowego. Wszystko ma ułatwić słuchaczom znalezienie nowej pracy zgodnej z wybranym kierunkiem nauki. Poszerzy ona też wiedzę praktyczną przez kadrę pedagogiczną CKU.

To już dziewiąte porozumienie w sferze współpracy biznesu z placówką kształcenia dla dorosłych. Niedawno w siedzibie spółki MPS International dyrektor Renata Buss zawarła porozumienie z Wandę Stypułkowską, prezesem zarządu firmy, która głównie zajmuje się produkcją butelek plastikowych o różnych pojemnościach i kształtach.

– Inicjowanie i wspieranie współpracy pracodawców i szkół zawodowych jest dla koszalińskiego samorządu istotną kwestią, bo na współczesnym rynku pracy jedynie ścisły kontakt przedsiębiorcy ze szkołą zapewnia przygotowanie profesjonalnych, otwartych na postęp technologiczny kadr – twierdzi Joanna Piotrkowska-Ciechomska, pełnomocnik prezydenta ds. inwestorów kluczowych i zatrudnienia.

Ze współpracy korzystają wszystkie strony. Szkoła, która może zaoferować atrakcyjny program i perspektywę zatrudnienia. Pracodawca, bo zyskuje wykwalifikowanych pracowników. Z kolei uczniowie nabywają umiejętności praktyczne w środowisku pracy i mają możliwość na bieżąco poznawania nowych rozwiązań i technologii stosowanych w danej branży podczas zajęć praktycznych u pracodawców. To daje firmom wspomnianą możliwość zatrudnienia najzdolniejszych uczniów. Dodatkową korzyścią jest także promowanie marki przedsiębiorstwa na rynku lokalnym.

Fot. UM Koszalin

Geodeta Koszalin
KLIKNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *