„Dzieci to najwdzięczniejszy i zarazem najtrudniejszy widz” [ROZMOWA]

O zbliżającym się III Dziecięcym Festiwalu Sztuki Filmowej, który odbędzie się 21-22 marca 2018 roku w Koszalinie rozmawiamy z Moniką Modłą, zastępcą dyrektora Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

 

 

Co będzie największą nowością III Dziecięcego Festiwalu Sztuki Filmowej? Dlaczego akurat Astrid Lindren będzie główną postacią festiwalu?
Niewątpliwie nowością jest zapowiedź Festiwalu, która będzie miała miejsce 17 marca w kinie Kryterium. Naszych najmłodszych kinomaniaków zapraszamy na blok bajek krótkometrażowych, a nieco starszych na seans szwedzkiego filmu familijnego „Smocze serce” z lektorem na żywo. W tym roku do naszych przyjaciół dołączyła firma Trefl, która przygotwała pokaz „Jak powstaje animacja poklatkowa dla dzieci” – to również jest nowość. W programie mamy także koncert zespołu Accantus, czy spektakl BTD „Pipi Pończoszanka”.
Dlaczego Astrid? – jej książki są ponadczasowe, szalone, a postaci zabawne i ciekawe. Ponadto nawiązaliśmy współpracę z właścicielem praw twórczości Astrid Lingren – Fundacją Saltkråkan, od której bezpłatnie otrzymaliśmy wszystkie zgody.

Jakie projekcje filmowe szykujecie? Czym się kierujecie podczas selekcji?
Nasi widzowie to dzieci w wieku 4 – 11 lat. Zależy nam na tym, żeby ich zainteresować, zaciekawić…żeby z naszych projekcji wyszli zadowoleni. Pierwszego dnia pokażemy “Pippi Langstrump” i „Dzieci z Bullerbyn” – czyli najbardziej znane pozycje Astrid, drugiego dnia na ekranie pojawi się “Pippi Langstrump – Ucieczka Pippi” oraz „Nils Paluszek”.

Jak w tym roku będzie wyglądał kolorowy korowód, który w ramach festiwalu przejdzie ulicami miasta na pierwszy dzień wiosny? Skąd pomysł na Pippi na koniu?
Korowód w poprzednich edycjach sprawdził się bardzo dobrze, także nie będziemy wprowadzać wielkich zmian. Dzieci najpierw spotkają się z nami na placu przy Ratuszu, później ruszymy ulicą Zwycięstwa do CK105. Oczywiście ulica będzie odpowiednio zabezpieczona, a dzieci będą pilotowane przez kolorowe postaci z bajek. Na pierwszym planie zobaczymy wspomnianą Pipi na koniu. Pomysł nasunął się automatycznie – koń Alfonso jest nieodłącznym towarzyszem bohaterki, dlatego też postanowiliśmy uatrakcyjnić korowód i „zaprosić” do niego również jej przyjaciela. W tym roku w korowodzie weźmie udział ponad 2000 dzieci.

Jaką rolę w festiwalu odegra aktorka Edyta Jungowska, która na ten czas przyjedzie do Koszalina?
Pani Edyta jest zafascynowana twórczością Astrid Lindgren. Wydała najważniejsze dzieła szwedzkiej pisarki w audiobooków z przygodami Pippi, Dzieci z Bullerbyn,Karlssona z Dachu, Braci Lwie Serce, Emila ze Smalandii i innych. Do nas przyjedzie ze swoim autorskim programem, w którym znajdzie się zabawa z ulubionymi bohaterami książek Astrid Lindgren, a także czytanie fragmentów przeplatane z interaktywną zabawą.

Jakie jeszcze atrakcje będą czekać na uczestników? Co się kryje za terminami wystawa interaktywna i casting talentów?
Wystawa interaktywna „Exploratorium” to wyprawa do magicznego świata fizyki, złudzeń optycznych i zagadek logicznych. Będzie można zobaczyć Perpetuum Mobile, dowiedzieć się po jakich orbitach krążą planety, zajrzeć do studni nieskończoności. Natomiast Dzieciaki Talenciaki to casting emitowany w TV MAX. Do tegorocznej edycji przyjmujemy chętnych, którzy zaprezentują piosenkę z bajki lub filmu dla dzieci. Może to być śpiew z pokładem, akompaniamentem lub a capella – występować można solo lub w duecie.
Przesłuchania odbędą się drugiego dnia Festiwalu tj. 22.03.2018 r. o godzinie 12.00. W ramach przesłuchań każdy uczestnik będzie miał zrobione profesjonalne zdjęcie oraz zapewniony udział w programie dokumentującym nasz casting! Na zwycięzców czekają także atrakcyjne nagrody: klocki Lego, ufundowane przez Salon z Klockami Lego mieszczący się na ul. Robotniczej w Koszalinie oraz tablet od firmy DEGA.

Co wejdzie w skład pakietu festiwalowego, który otrzymają uczestnicy?
Oczywiście nasze worki festiwalowe, w tym roku błękitne z nadrukiem Pipi, w środku znajdzie się układanka oraz puzzle. Każde dziecko dostanie też wodę do picia.

Jakimi widzami są dzieci? Czym różnią się w odbiorze filmów od osób dorosłych? Czy skupiają się na fabule, czy łatwo je rozproszyć?
Dzieci to najwdzięczniejszy i zarazem najtrudniejszy widz. Są szczere, impulsywne, i trzeba się mocno natrudzić, żeby je zadowolić:) Niemniej jednak satysfakcja z uśmiechniętych buziek jest nieoceniona, i na to będziemy mocno pracować!

W CK 105 dzieci mogą oglądać filmy praktycznie przez cały rok w ramach kina małego widza. Jak ta formuła się sprawdza? Jakie filmy cieszą się największym uznaniem? Jak cykl będzie się rozwijał?
Formuła sprawdziła się doskonale. Właściwie co sobotę mamy komplet widzów. Rodziny chętnie odwiedzają kino Kryterium, a nas cieszy fakt, że możemy im dać przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Staramy się urozmaicać repertuar tak, żeby rodzic mógł zabrać do kina i trzylatka i ośmiolatka.Zainteresowaniem największym cieszą się te bajki, które są najbardziej znane, reklamowane, ale my nie zapominamy też o tych, które są mniej popularne, a niosą za sobą wspaniały przekaz. Właśnie dlatego postanowiliśmy utworzyć nowy cykl – DKF Kids – gdzie będziemy pokazywać bajki mniej komercyjne. Seanse te, podobnie jak w przypadku KMW, będą połączone z dodatkowymi atrakcjami. Planujemy rozpocząć w kwietniu, a spotykać się będziemy w niedzielę (raz w miesiącu).

KLIKNIJ
Geodeta Koszalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *